Nie pytaj – czy? Zapytaj – kiedy?


Całkiem niedawno oglądałem wywiad z szefową Amnesty International Polska Draginjaną Nadażdin, gościła w programie Grzegorza Miecugowa INNY PUNKT WIDZENIA.
Jak wiadomo Pani Draginjana Nadażdin pochodzi z Mostaru w Hercegowinie (była Jugosławia), zatem doświadczyła wojny na Bałkanach, która miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.
Ciekawa rozmowa, ciekawy wywiad, ciekawe spojrzenie na Polskę i świat.
Moją uwagę przykuło kilka ciekawych spostrzeżeń Pani Draginjany, między innymi to, że media odegrały dużą rolę w rozwoju konfliktów zbrojnych na Bałkanach. Zdaniem szefowej Amnesty, niektóre media przemawiały językiem nienawiści co powodowało narastanie konfliktu.

W Polsce, pomimo tego, że mamy XXI wiek i upłynęło ponad 20 lat od wojny na Bałkanach, bardzo często mamy do czynienia z językiem nienawiści właśnie w mediach do których zaliczamy także internetowe portale, strony czy blogi. Niestety mamy teraz większe możliwości niż 20 lat temu, treść przekazywana tą drogą dociera do większej ilości osób.
Niepokojące i smutne to zarazem.
Okazuje się, że po schwytaniu niedoszłego zamachowca Brunona K., który (podobno) planował zamach na Sejm, media potrafią serwować nam informację jak można dokonać takiego zamachu – gdzie kupić materiały z których można wyprodukować mieszankę wybuchową, gdzie można zakupić broń pomijając legalne źródła. Dowiadujemy się także, jak należy zaparkować samochód wypełniony ładunkami wybuchowymi w okolicach Sejmu, żeby były jak największe szkody i zniszczenia. Z mediów dowiadujemy się także, jakie są najbardziej newralgiczne punkty Warszawy w których mogłoby dojść do zamachu uwzględniając największe „straty”.
Oczywiście osób niezrównoważonych nie brakuje także w Polsce, media zaś podpowiadają i zapodają jak na tacy – co, jak, gdzie, ile, kiedy ….

Czyżby w naszym kraju tylko kwestią czasu był zamach terrorystyczny na skalę masową?
Wydaje mi się, że powiedzenie – Nie pytajmy czy dojdzie do zamachu terrorystycznego w Polsce, zapytajmy raczej, kiedy dojdzie do zamachu terrorystycznego w Polsce.

Spokojnego wieczoru wszystkim życzę.

9,178 total views, 1 views today

Please follow and like us:

Podobne wpisy
26 grudnia 2004-2009 Drugi dzień Świąt spędziłem na nic nierobieniu, czyli kurowaniu wątroby po świątecznych degustacjach. Za dużo tego, choć z pozoru wyglądało wszystko n...
Poniedziałkowy poranek. Nie lubię takich poranków, kiedy budzę się (do tego w poniedziałek) a w informacjach podają, że był zamach bombowy. Mieszkałem jakiś czas w Moskwie, o...
Domodiedowo. Wróciłem do domu późno, bo około godziny 21:00, zrobiłem sobie kolację, odpaliłem komputer i zacząłem buszować w sieci. W moim menu są także strony in...