Dzień dobry, Dobry wieczór. 5 komentarzy


Dziwnym narodem jesteśmy, czasami zastanawiam się czy kiedyś przyjdzie taki moment że będę mógł powiedzieć ? jesteśmy narodem spontanicznym i kulturalnym.
Mieszkam na osiedlu które zostało oddane do użytku półtora roku temu, ja mieszkam tutaj od ponad roku. Byłem jednym z pierwszych mieszkańców którzy zasiedlili szumnie brzmiące ?Sady Rembertowskie?. Z upływem czasu przybywało mieszkańców, nowi lokatorzy pojawiali się niczym grzyby po deszczu, chadzając na spacery z psem spotykałem coraz więcej osób. Niektóre twarze już były mi znane z widzenia, więc postanowiłem zacząć mówić ?dzień dobry?, ?dobry wieczór??..
Reakcje ludzi były co najmniej dziwne ? albo patrzyli na mnie jak na pacjenta pobliskiej ?Drewnicy? lub też coś tam pod nosem mamrotali. Tylko nieliczni, garstka ludzi odpowiadała nie szczędząc przy tym delikatnego, nie wymuszonego uśmiechu. Do dzisiaj nic się nie zmieniło.

Kilka miesięcy temu, będąc w Berlinie przez kilka dni, w miejscu w którym mieszkałem zupełnie obcy ludzie mówili mi ?dzień dobry? (chciałbym napisać ? ku mojemu zaskoczeniu, ale w ogóle nie byłem tym zaskoczony). Ludzie którzy widzieli mnie pierwszy raz na oczy, bez żadnego wysiłku uśmiechając się mówili magiczne i jakże w Polsce brakujące ? dzień dobry.

Czy to kwestia mentalności narodu? A może wychodzimy z założenia, że po co się wysilać ? przecież to i tak nie przyniesie nam korzyści. Kiedyś ktoś mi powiedział że ludzie się wstydzą, i dlatego tak reagują.
Wstydzą? Ale czego? Zwykłego DZIEŃ DOBRY?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

1,493 total views, 2 views today

Please follow and like us: