Nic dodać, nic ująć. 3 komentarze


Na przestrzeni dni, tygodni, a nawet miesięcy podczas rozmów z menadżerami różnych korporacji, ministerstw, instytucji, pada pytanie: a jak uniknąć sytuacji, żeby zwykłym, spontanicznym odruchem – na przykład poklepaniem po ramieniu – nie zostać oskarżonym o molestowanie.

Dotarło to do mnie, gdy jednego dnia zapytało mnie o to dwóch menadżerów, ciekawe jest to, że byli to kobieta i mężczyzna. W niektórych firmach jest tak, że podczas rozmowy, gdy w pokoju przebywa mężczyzna i kobieta, drzwi muszą być otwarte.
Zaczynamy niebezpiecznie kroczyć w kierunku sytuacji, gdzie w miejscach pracy nie będzie miejsca na spontaniczność i zwykłe ludzkie odruchy. Niebezpiecznym się staje, bycie życzliwym i po prostu, po ludzku, bycie miłym dla współpracowników lub podwładnych. Zaczynają tworzyć się napięte sytuacje związane ze strachem przed oskarżeniami o molestowanie seksualne.
Jeśli sytuacja będzie nabierała tempa, nieuchronnie, za czas jakiś będziemy odczłowieczonymi maszynami do wykonywania swoich obowiązków. Kontrolującymi się jednostkami, które w ten sposób mogą okazać się mniej produktywne. Ludzka natura jest taka, jaka jest, czyli większość z nas posiada naturalną potrzebę okazywania emocji.
Niestety są wśród nas tacy, którzy nadinterpretują zagadnienie molestowania seksualnego.
Często dzieje się tak, że pracownik firmy chce się zemścić na współpracowniku lub szefie, lub gdy taka osoba chce osiągnąć jakieś korzyści. Wówczas wszystko może być podciągnięte pod molestowanie seksualne.

Są też i takie sytuacje, gdy niefortunnie, nieświadomie (?) przekraczamy granicę – żartem, komplementem, życzliwością ? wkraczając tym samym na grząski grunt i osoba taka może poczuć się molestowana.
Są ludzie, których dotyka wszystko, są też i tacy, którzy mają elastyczne granice. Nie oznacza to jednak, że możemy bez jakichkolwiek konsekwencji dopuszczać się czynów niegodnych. Takich, które mogą pogwałcić moralność lub godność drugiego człowieka.
Jeśli nic się nie zmieni w tej materii, będziemy często w sytuacji, nad którą trudno będzie nam zapanować, sytuacji, w której trudno nam będzie się odnaleźć.
Przecież w pracy spędzamy większość naszego życia.

?Pielęgnujcie przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu?

Nic dodać, nic ująć.

2,272 total views, 1 views today

Please follow and like us: