POMÓŻ POTRĄCONYM zadzwoń pod 112. 3 komentarze


Gdy wczoraj rano wracając z radia zobaczyłem to graffiti na filarze mostu, pomyślałem natychmiast – ale wspaniała akcja! Całe miasto powinno być w takim graffiti! Baaaa, cała Polska!
Szybko do mnie dotarło, że nigdy nie brałem udziału ani też nie byłem świadkiem wypadku zwierzaka i nie wiedziałbym, że mogę zadzwonić pod numer 112. Bo to, że do weterynarza to chyba odruchowo, ale 112 nie skojarzyłbym nigdy z pomocą potrąconemu zwierzakowi.

Obawiam się jednak, że świadomość rasy ludzkiej kończy się na czubku własnego nosa. Ileż to razy byłem świadkiem stłuczki czy też poważnego wypadku gdzie prawie nikt się nie zatrzymywał tylko kierowcy jechali dalej – to, że ktoś wychodzi z roztrzaskanego auta lub inny pojazd nie biorący udziału w zdarzeniu zatrzymał się, nie jest równoznaczne z tym, że zadzwoniono po pomoc, ja sam się o tym kilka razy przekonałem. Zawsze zatrzymuję się gdy widzę wypadek i albo dzwonię pod 112 jako pierwszy albo upewniam się, że pomoc już została wezwana. Czasami zdarza się tak, że ludzie w szoku dzwonią do kogoś ze znajomych nie mając pojęcia co się dzieje, nie wiedząc gdzie są, co się w ogóle wydarzyło. Dlatego widząc przez okno naszego samochodu osobę rozmawiającą przez komórkę nie bierzmy za pewnik, że ta osoba dzwoni po pomoc.

Skoro ludzie często ignorują takie zdarzenia jak wypadki samochodowe z udziałem człowieka, to obawiam się, że zwierzęta tym bardziej nie maja szans na pomoc przy potrąceniach. Ludzie na ogół nie zdają sobie sprawy z tego, że zwierzęta mają swój rozum, emocje, uczucia, czują ból. Nie prawdą jest, że tylko Ci którzy mają psa, kota lub innego zwierzaka mają tego pełną świadomość. Przecież życie pokazuje jak wielu ludzi, posiadaczy jakiegoś zwierzaka, znęca się nad nim.
Wierzę jednak w to, że na sto samochodów w jednym będzie jechała osoba dla której potrącony zwierzak nie będzie obojętny i wykręcenie numeru 112 z komórki nie będzie problemem.

2,761 total views, 2 views today

Please follow and like us: