Rosjan się lubi albo nienawidzi.


Rosjan się lubi albo nienawidzi.

Ja niestety mam jedno i drugie. W 1991 roku mieszkałem trochę w Moskwie i spotykałem się głównie z sympatią ze strony Rosjan. Życzliwi i otwarci ludzie. Wywiozłem bardzo pozytywne wrażenia. Podczas moich zagranicznych wyjazdów gdzie spotykałem Rosjan, gównie turystycznie, chodzili ciągle nawaleni – też nie można im było wiele zarzucić – owszem, pili, zachowywali się głośno, wywyższali się nieco, ale dalej pozostawali otwarci i chyba życzliwi. To w kontaktach bezpośrednich.

Jeśli spoglądam na Rosję całościowo, ciśnie mi się na usta jedno określenie – banda prostaków przekonana o swojej wyższości nad innymi. Dziwiło mnie to do pewnego momentu, mianowicie odkryłem jak bardzo jest indoktrynowane społeczeństwo rosyjskie przez swoje media. Znając język rosyjski, wystarczy włączyć wiadomości na jakimkolwiek kanale rosyjsko języcznym lub znając język angielski, wystarczy włączyć kanał Russia Today żeby się przekonać jak naginane są fakty, jakie nieprawdziwe informacje są podawane. Większość informacji  często różni się od tego, co podają media światowe.

Konflikt ukraiński trwa już od pewnego czasu, oczywiście wszystko wskazuje na to, że Rosja macza w nim ręce, wspierając separatystów na wschodzie Ukrainy.  Wczoraj jednak, konflikt lokalny przeistoczył się w konflikt wielonarodowy. Nad terytorium Ukrainy został zestrzelony samolot pasażerski lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, zginęło 298 osób. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie separatyści (a od dziś nazywani przez mnie terrorystami) zestrzelili samolot. Oczywiście media rosyjskie całą winą obarczają Ukraiców, bo jakby mogli tych, którzy według Putina walczą o to, by dołączyć do Matuszki Rasiji.

Władimir Putin zaczyna mi przypominać Bin Ladena, z tą jednak różnicą, że Putin nie musi się ukrywać.

Jestem zszokowany tym, co stało się wczoraj z samolotem MH17 linii Malaysia Airlines. Jestem zszokowany tym, co dzieje się na Ukrainie, nie tylko w kontekście konfliktu zbrojnego we wschodniej części tego kraju. Jestem zszokowany tym, że na miejscu gdzie rozbił się samolot można robić sobie “pamiątkowe” fotografie!

MH17 crash

5,325 total views, 2 views today

Please follow and like us: